Najgluplja tvrdnja koju možete pročitati kada malo proguglate o temi gatanja u kafeni talog jeste ona da ova vrsta gatanja potiče iz Kine, zemlje gdje ne postoji običaj ispijanja kafe kao niti bilo gdje na Dalekom istoku?! Po tome odmah možete zaključiti da nemate potrebe za daljnjim čitanjem, jer je očito da će i ostale informacije biti pogrešne.
Činjenica je da kinesko gatanje u listiće čaja i naše gledanje u kafeni talog imaju neke sličnosti, ali isto tako imaju podudarnost i mnoga druga gatanja, pa ne znači da im je izvorište isto.
Prava je istina da ogledanje ili proricanje sa kafom započinje u drevnoj Perziji, gdje su za razliku od Kineza, znali za kafu i redovito je ispijali. A iz Irana proširilo se dalje i tako stiglo, zajedno s zrnima kafe, i u Evropu.
U BiH postoji pomalo zanimljiv običaj da se prije odlaska kod osobe koja će vam ogledati u fildžan pod jastuk stavi mljevene kafe, zamotane u papir, i sutradan sa sobom ponese gatari, koja će od nje skuhati kafu. Opisani adet ima neke logičnosti, prvenstveno zbog toga što se mljevena kafa pod jastukom “napuni” energijom te osobe, što opet može dovesti do toga da se u šolji bolje prikaže njena sudbina, misli i sadašnje stanje.
Isto tako, niti jedan dan u sedmici nema veze sa kvalitetom i preciznošću gatanja, jer ono ionako ovisi isključivo o motiviranosti i nadarenosti samog gatara ili gatare. Ko se bavi proricanjem toga je u potpunosti svjestan. Sve drugo su samo prazni izgovori ili neznanje. Možda zato u narodu postoji vjerovanje da uspješno proricanje ovisi od toga: “kako ti se “otvori” šoljica”.
U prošlosti je stoga bio običaj da klijent prije okretanja fildžana ispod tanjurića stavi novac kojim će platiti gatanje, (govorilo se “stavi šta za nafaku”), a što je zapravo trebalo stimulirati gataru da se potrudi u ogledanju (da se šoljica “otvori”).
GATANJE IZ SNA
U nastavku teksta poslužiću se tumačenjem i znanjem koje je imala sada rahmetli Rabija H., vrsna faletarka u šolju, a koju sam imao čast upoznati i doznati pojedine segmente njenog divinacijskog znanja. Za sebe je skromna Rabija tvrdila da je dar gatanja dobila “u snu”, kada je usnila nepoznatu ženu u potpuno bijeloj odjeći (bila je uvjerena da je ona hazreti Fatima), i koja joj je obznanila misiju da mora narodu ogledati sudbinu, rasvjetljavati im put svojim vizijama i pomagati da pronađu odgovore na nedoumice. Taj poziv, iako u početku nevoljko, shvatila je ozbiljno i krenula u ispunjavanje svoje misije. Kasnije je zaključila da je to njena sudbina te da se očito rodila kako bi bila faletarka.
Ono što mi se dopalo kod nje, i na neki način bilo simpatično, jeste običaj koji ima skoro svaka bosanska gledalica a to je da se nakon okretanja šolje na tanjurić, na vrh fildžana stavi kocka šećera. Uvijek sam se pitao čemu to i kakvo je stvarno značenje takvog adeta? Međutim, Rabija mi nije htjela reći, nego se onako šeretski nasmješila i kazala mi: “Saznat ćeš ti to sam, ne brinem se.” I doista je bila u pravu.
Mnogo manje je bila misteriozna kada se radilo o tumačenjima simbola no pošto bi opisivanje svakog od njih tražilo puno prostora ograničit ću se na njih desetak, kako bi mogao navesti i neke druge zanimljive postupke falanja.
TUMAČENJE ZNAKOVA
Da bi kafa bila primjerena za gatanje mora biti bosanska, domaća, koja se pije bez šećera. Nakon ispijanja tri puta se puhne u nju a onda gatara uzme šolju i okrećući je u smjeru “za Suncem” govori kako taj i taj ovu kafu pije i namjenjuje na to i to (kaže se na šta se gleda), završavajući sa riječima: “Neka se kaže i pokaže!”. Šoljica se tada preokrene na tanjurić i sačeka desetak minuta da se osuši njena unutrašnjost.
Kada bi podigla šoljicu sa tanjurića Rabija bi, na primjer, vidjevši da je veći dio taloga ostao na njoj, uz osmijeh rekla:” Evo, sva ti je briga izašla van!” odnosno tvoja briga ili problem prolazi. Obično nakon toga nema ni smisla dalje ogledati, posebno ako se namjeravalo gledati na neki problem ili rješenje. Na tanjuriću se, pored toga, mnogo puta mogu vidjeti važnije informacije nego li one unutar fildžana. Oblikuje li se, primjerice, trudnica na tanjuriću taj znak nema isto značenje kao onda kada se odslika na zidu šolje. U ovom slučaju doslovno otkriva ili najavljuje nečiju trudnoću dok je u protivnom klasični simbol dobitka ili dara. Ako se na tacni (tanjuriću) odslika puni crni krug onda se tumači kako neko mnogo i intenzivno razmišlja o vama.
Drška šolje uvijek predstavlja onoga kome se gata. Dno šoljice je simbol kuće, ali i inostranstva, ovisno na što se ogleda. Ona strana kojom klijent pije kafu je isključivo njegova a suprotna od nje je druge osobe (partnera, muža, žene), ukoliko se faleta na ljubav.
Prvo na što se obraća pažnja kada se pogleda u šoljicu jeste njena ispunjenost i generalni izgled. Ima li puno praznih mjesta to se tumači da je klijent trenutno bez volje, bez radosti, i da mu nešto nedostaje, nije ispunjen. Time se želi kazati kako ste vjerovatno bez novca, ljubavi ili u problemima koji vas onda čine potištenim i nezadovoljnim.
Ukoliko je šoljica bez naslaga crnog taloga nego lijepo isprepletena sa žućkasto-smeđim talogom onda se kaže “Šaren si!” – u prijevodu: imaš ljubavnika ili ljubavnicu.
Bude li, naprotiv, šoljica prepuna naslaga crnog taloga, koji izgledom podsjećaju na brda ili brežuljke, onda se gleda kakvo je dno šolje. Ukoliko je poluprazno tada one nakupine taloga imaju pozitivno značenje i najavljuju novčane dobitke i generalno izuzetno povoljan finansijski period.
Međutim, bude li i dno puno taloga tada se značenje drastično mjenja i predskazuje period pun poteškoća i briga. Doslovno bit ćete u grču i velikoj nedoumici šta poduzeti pošto nigdje nećete vidjeti izlaz.
Bude li mokrog taloga u šolji, koji se cijedi niz nju, onda faletarka to protumači da “neko žali ili plače za tobom”.
Prikažu li se ostaci pjene na zidovima šolje, ili postoje figure u pjeni, to znači da ste okruženi lošim društvom, i imate “prijatelje” koji vas kritikuju a sebe hvale.
Šoljicu kafe treba početi tumačiti (analizirati) obrnuto od smjera kazaljke, s mjesta odakle je pio onaj kome se ogleda.
Krupne tačke u šolji uvijek su najava dobrih riječi ili vijesti.
Jelen : simbol stidljivosti, koji uvijek sugerira da se morate naučiti zauzeti za sebe i jasno iskazati svoje želje. Stid je uvijek kočnica vašim planovima.
Konj u šolji je znak pobjede, posebno one na sudu. Pored toga, konj simbolizira čvrste prijatelje odnosno odano prijateljstvo. Kod pojedinih gatara on simbolizira “brzinu” tojest neki skorašnji događaj.
Zmija je svugdje simbol neprijatelja osim kada se nalazi na dnu šolje. Iz tog položaja njena simbolika prelazi u zaštitnu pa se tumači” da imaš jaku kuću, na koju ti niko ne može zlo učiniti”. Jednostavnije rečeno: u kući imate neku zaštitnu hamajliju koja štiti familiju od negativne energije.
Znaci sreće su slova M, R i S, kao i Sunce, i gdje god se ti simboli nalaze donose radost i veselje. Također, brojevi 3 i 7 su najave sastanka, bilo poslovnog ili ljubavnog.
Nakon gatanja mogu se zamisliti jedna ili tri želje s tim da se prilikom svakog pritiskanja prsta u talog kaže “Bismillah” (U ime Boga). Ako je na vrhu prstu ostao sav talog a u šoljici bijel, prazan krug kaže se: ”Svu si nafaku pokupio!”, što je znak ispunjenja želje. Talog na prstu od ljubavne želje žene i djevojke običavaju sebi staviti pod jezik “kako bi se voljenom štucalo”.
ODREĐIVANJE VREMENA DOGAĐANJA
Svi kojima se gleda sudbina, naročito budućnost, jako su radoznali saznati što precizniji datum nekog dešavanja. U falanju u kafu postoji nekoliko načina određivanja vremena a ovo je jedan među najboljim gdje brojevi označavaju broj mjeseci do nekog događaja.
Rabija mi je povjerila još jednu zanimljivost koju joj je rekla tajanstvena žena u bijelom. Naime, ako sanjaš ženu koja je u stvarnosti rodila blizance doživjet ćeš veliku sreću ili ljubav, a ko je bolestan od bilo kakve bolesti – ozdraviće.